Ota yhteyttä

Tanssitähdet

Markku Aro, 75, riehaantui lavan takana – villit tanssiliikkeet tallentuivat videolle

Markku Aro laittoi lantionsa liekkeihin. Katso!

Julkaistu

@

Markku Aro.

Markku Aro on pitkän linjan rakastettu iskelmätähti, joka on viihdyttänyt suomalaisia jo 1960-luvun lopulta saakka.

Markku täytti aiemmin helmikuussa 75 vuotta, mutta vuodet eivät elämäniloisen veijarin vauhtia hidasta. Siitä todisteena tuore video lavan takaa Mikkelistä.

Kuten tanssikansa taatusti tietää, Markkuhan tähdittää suositun Yhdessä-kiertueen kakkososaa parhaillaan yhdessä Lea Lavenin, Kai HyttisenMarion Rungin ja Esa Niemisen kanssa.

Yleisömenestykseksi noussut kkiertue alkoi tammikuun lopulla ja jatkuu maaliskuulle.

Lue myös: Yhdessä-kiertueella huikea ensi-ilta: yli tuhatpäinen yleisö nautti iskelmälegendoista

Mainos

Aitoa iloa ja läsnäoloa

Ystävänpäivän iltana, perjantaina 14. helmikuuta Yhdessä-kiertue hurmasi Mikkelissä, Mikaelin konserttitalossa.

Kun Markku odotti vuoroaan päästä lavalle, hän pisti backstagella tanssiksi.

Artistin riehakkaan iloiset tanssiliikkeet tallentuivat videolle ja ovat herättäneet kosolti kannustavaa kiitosta: video paljastaa aidon ilon ja läsnäolemisen riemun!

Yhdessä-kiertue jatkuu tiiviinä. Lauantaina 15. helmikuuta vuorossa on Lappeenranta ja sunnuntaina 16. helmikuuta Lahden Sibelius-talo.

Mainos

Markku Aron ensimmäinen single Käyn uudelleen eiliseen ilmestyi vuonna 1968 ja nousi samantien listojen kärkeen. Aro oli Suomen suosituimpia iskelmälaulajia 1970-luvulla. Hänen hittejään tuolloin olivat muun muassa Hyvännäköinen, Moskiitto, Jestas sentään, Oma kultasein, Anna kaikkien kukkien kukkia, Etsin kunnes löydän sun, Pois sun vien, Kun sä vierelläin sateessa ootLoit elämälle pohjaaKeskiyön aikaan sekä Ollaan lähekkäin.

Aro on säilyttänyt tasaisen suosionsa esiintyjänä ja levyttänyt säännöllisesti. Tanssilavoja hän kiertää Diesel-orkesterinsa kanssa.


Mainos
Verified by MonsterInsights