Ota yhteyttä

Musiikkivideo

Jarkko Honkanen lauloi kertosäkeen kännykkään – siitä syntyi iskevä kesäsinkku

Jarkko Honkanen kuvaa uutta kappalettaan kuumaksi kesäbiisiksi, jota on helppo laulaa mukana. Lue ja kuuntele!

Julkaistu

@

Jarkko Honkanen.

Jarkko Honkanen julkaisi Taiga-orkesterinsa kanssa toukokuun lopun kunniaksi uutta musiikkia.

Yhden yön -kappale on tarina siitä, kun se oikea napsahtaa samoihin juhliin ja on annettava kaikkensa että toinen kiinnostuu. Yritys on kova ja kaikki panokset on pelissä. Lähteekö toinen mukaan ja jos lähtee niin, jääkö tarina vain Yhden yön mittaiseksi.

”Kappale sai sytykkeensä puhelimeen lauletusta iskevästä kertosäeteemasta. Sanoitus, tarina ja muu sävellys alkoivat elää omaa elämäänsä tekemisen edetessä. Lähtökohtana oli voimallinen ja nyansseja sisältävä Suomi-iskuri, jota on helppo bilettää ja laulaa mukana.” Jarkko kertoo kappaleen synnystä.

Lue myös: Jarkko Honkanen vastasi keikkakansan huutoon: ”Kesäralli suoraan takapenkiltä”

Uutuussinkun ovat säveltäneet Jarkko Honkanen ja Jari Rönkkö, sanat ovat Jarkon ja sovitus Toni Nygårdin tekemä.

Mainos

”Iskelmäkansa on ottanut meidät omakseen”

Jarkko Honkanen on pitkän linjan tanssittaja. Takana on hyvin vastaanotettuja sekä palkittuja pitkäsoittoja, singlejä sekä muita julkaisuja. Keikkojakin on reilun parinkymmenen vuoden aikana tehtynä parisen tuhatta ja matka jatkuu edelleen nousujohteisesti.

Lue myös: VIDEO Jarkko Honkanen iloitsee keikoista, manaa dieselin hintaa ja täyttää tasavuosia: ”Paras lahja olisi…”

Jarkko täytti viime lokakuussa 50 vuotta. Hän on tunnettu mm. Tangomarkkinat-laulukilpailun vuoden 2014 finaalista.

Laulajan uraa miehellä on takana 25 vuotta. Iskelmäkeikoilla Honkanen aloitti esiintymisen Pohjantähti-yhtyeen solistina vuonna 2004. Vuonna 2009 nimi muutettiin Taiga-yhtyeeksi. Aikaisemmin Honkanen on toiminut muun muassa rautalankayhtye The Beatsin solistina sekä useissa muissa kokoonpanoissa Suomirockista tanssimusiikkiin.

Mainos

”Iskelmän kuuntelijat ja tanssijat ovat ottaneet meidät vuosien saatossa omakseen ja se kannustaa sekä antaa voimia jatkaa. Varsinkin kun tietää, että julkaisuja ja keikkoja odotetaan”, Jarkko kiittelee.

”Myös erilaiset toistoalustat ovat olleet meille suosiollisia, kun vertailee meidän musan kulutusta muihin vastaaviin julkaisijoihin.”

Jarkko Honkanen & Taiga esiintyy eri puolilla Suomea ravintoloissa, lavoilla ja laivoilla. Heidät tunnetaan keikkojensa välittömästä tunnelmasta ja monipuolisesta omasta persoonallisesta ohjelmistostaan.

Verified by MonsterInsights