Ota yhteyttä

Tanssitähdet

Herkkä sänkykuva julki – Marko Maunuksela juhlii rakkautensa vuosipäivää

Marko ja Taija Maunuksela vaihtoivat ensisuudelman 30 vuotta sitten.

Julkaistu

@

Marko ja Taija Maunuksela.

Marko Maunuksela, 50, viettää tiistaina rakkautensa suurta juhlapäivää.

Marko nimittäin alkoi seurustella Taijansa, 47, kanssa tasan 30 vuotta sitten, 19. marraskuuta 1994.

Silloin oli lauantaipäivä, ja tangokuningas julkaisi nyt herkän nostalgisen pusukuvan 30 vuoden takaa. Siinä nuoret suutelevat sängyllä ysärityylisissä vaatteissaan ja hiuksissaan.

”La 19.11.1994 Seinäjoella alkoi meidän yhteinen matkamme”, Marko päivitti ja lisäsi someen maininnat ”ensisuudelmasta” ja ”taianomaisesta seurustelusta”.

Marko ja Taija tapasivat syksyllä 1994, kun Marko alkoi opiskella lähihoitajaksi Seinäjoen terveydenhuolto-oppilaitoksessa. Nuoret olivat samalla luokalla, Marko silloin 20-vuotias ja Taija 17-vuotias.

Mainos

”Ensimmäisten viikkojen aikana tuntui, että silmämme kohtasivat koko ajan toisensa ja ajauduimme aina vähän lähemmäs toisiamme”, Marko on muistellut.

Lue myös: Marko Maunuksela kiittää Taija-vaimoaan uhrauksesta: ”Rakkaudellinen teko”

Marko ja Taija ovat jo isovanhempia

Kihloihin nuoret rakastavaiset menivät toukokuussa 1995 ja naimisiin heinäkuussa 1996. He viettivät avioliittonsa 28-vuotishääpäivää kuudes heinäkuuta.

”Meillä oli pohjalaiseen tapaan isot häät, noin 300 vierasta. Ne olivat hillityt ruokahäät, ei mitään bileitä. Häiden jälkeen saimme kolme lasta hyvin pienillä ikäeroilla.”

Mainos

Lue myös: Marko Maunukselasta tuli pappa 48-vuotiaana: ”Ihana tunne” – puhuu vaipoista Jukan kanssa

Kolme lasta ovat kasvaneet jo aikuisiksi ja lentäneet pesästä.

Markon ja Taijan ensimmäinen lapsenlapsi syntyi syksyllä 2022, kun Titta-tytär synnytti pojan. Markosta tuli isoisä 48-vuotiaana.

”Kun näin ’nuorena’ voi olla jo pappa, niin varmasti jaksaa touhuilla ja olla lapsen elämässä paljon mukana. Meillä on ainakin tosi hyviä muistoja ja kokemuksia omista vanhemmista, jotka olivat liki yhtä nuoria kun meidän lapset ovat syntyneet. Se on ollut korvaamaton apu”, Marko totesi taannoin.

”Mekin ollaan Taijan kanssa saatu omat lapsemme tosi nuorena, niin missään kohdassa ei ole tullut sellainen olo, että tämä olisi jotenkin väärin, vaan ihan päinvastoin! Ollaan odotettu vauvaa ihan täpinöissamme.”

Mainos
Verified by MonsterInsights